пʼятниця, 1 грудня 2023 р.

9 років творчості і радості під Куполом "Дебюту"

 



9 років це хоч і не кругла дата, та все ж, особлива для учасників клубу. Бо кожна традиційна щомісячна зустріч - це маленьке свято, а річниці клубу ми до певного часу святкували більш масово, влаштовували зустрічі з чернівчанами на культурно - мистецьких майданчиках міста. А від ковідних часів були позбавлені цієї можливості. Тому зустріч у стінах бібліотеки була наповнена святковим піднесенням, творчою аурою, об'єднуючою радістю.
Згадували і минулі річниці, особливості кожної з неї, а вони були справді щоразу іншими. Згадували "різноталановитість" учасників клубу, їх здатність володіти кільма жанрами творчості.

Цього разу відзначали плідність року на нові видання учасників Дебюту". І саме за годину до зустрічі отримали щойно видану 2-у книгу Валентини Мацерук, безпосередньо з видавництва, як мовиться, зі свіжою типографською фарбою.
 
Книга стала подвійним подарунком: - найперше, до дня народження авторки, і  річниці клубу.  А  присвята-стаття "Дебюти" в цій книзі викликали щирі емоції і вітання. Вдячні авторці! 
   
( "Дебюти" звучали голосом Олени Дикої).
  Присвятила "Дебюту" свої поетичні рядки "Якщо радість на всіх одна" і Раїса Рязанова, яка благословила у світ багато книг "Дебютівців". А з Валентиною Мацерук у них склався потужний творчий тандем: автор-перекладач. Хоча цього разу звучали і авторське оригінальне   виконання і переклади на українську  мову 2-х авторів - В.Мацерук і Н.Куконіної поезії "Мне так странно, что золото осени..." І це було переконливим свідченням викокого рівня літературного обдарування наших авторів.

Авторське читання поезій, закономірно, зачіпало різні теми - не лише святкові, бо Раїса  згадала свій вірш-присвяту 5-річчю "Дебюту" "Настав той час безцінний", а і болісні для нас всіх теми. Це і присвята пам'яті Володимира Кавєріна "Старе наше місто пам'ятає минуле". Його участь у "Дебюті" минулих років пам'ятатиметься нам яскравими, особливими авторськими піснями, серед яких немало на тексти Іванни Стеф'юк, і сценічною співпрацею з нашою Пугачовою Діною. Болісно, але поетично талановито відгукується у поезії Раїси Рязанової  і жах війни в Україні та Ізраїлі, бо обидві країни лежать на серці поетеси: "Історія нас хвилює, Глобальна- а не своя", "Хочу придбати квиток у звичний мирний день". Та все ж, кожна пітьма закінчується світанком. Так і наші будні завжди несуть в собі іскорки свят, позитиву, оптимістичних сподівань. На них найчастіше реагують творчі особистості. Жодне явище не проходить повз їх увагу. А природа з її невичерпним багатством особливо резонує з душами поетів. Тому  і народжуються тематичні вірші  " Вона все ж прийшла, ця пізня осінь".
 Цікаво, що і новела Софії Березіної "Багатство", яку ми слухали-мандрували Чернівцями минулого разу, вийшла друком на шпальтах газети "Буковина" саме в переддень 9-ї річниці.
Цього разу Софія Ісааківна написала оповідання про свій ляльковий театр, який з роками переріс у дослідницьке краєзнавство.Тепер її героями стали реальні люди.
  Мандри Чернівцями - тема близька багатьом. Одні люблять знайомитися з  дослідженнями авторитетних авторів, а є ентузіасти, які особисто відкривають "свої" Чернівці та доповнюють загальну краєзнавчу скарбницю. "Чернівці- місто незвичайне"- таку новелу написала Галина Мрихіна про авторів та їх твори, які спонукали до зацікавленості історією, архітектурою міста. Це Наталія Шевченко, Валентин Ткач, Сергій Воронцов.
Минулий місяць для Ольги Васкан був  означений зустріччю її книги з читачами. Сьогодні  вона  повернулася із презентації книги "Крізь призму життя" у селі Веренчанка, звідки сама родом і  до якої місцеві школярі підготували, серед іншого,  і фотомонтаж з життя письменниці, де діти використали і дитячі фотографії авторки. Розповідаючи про це  та підхопивши "дитячу" тему С.Березіної, свій виступ Ольга Василівна  розпочала дитячим віршем, щойно написаним "Ранковий янгол" ( Мені ще п'ять. Куди ж мені без мами? Я буду завжди під її крилом... ) та поділилася написаними у листопаді віршами "Кущик калини і м'ята" , "Зима".
Зворушливими дитячими спогадами і глибинним філософським аналізом життєвих цінностей сповнені і поезія, і проза, якої стає все більше у Лілії Бойчук: "Мить", "Незбавний світ".

Реалії, у яких ми живемо і від яких майже не вдається абстрагуватися, у  поетичному осмислені запропонувала Наталія Куконіна: "Країна", "Файли" ( У кожному файлі життя...), "Павутиння", "Ключики" (всі люди закриті на ключики), "Memento mori"- рефлексії на війну і її наслідки, на особливий внутрішній світ сучасника. А "Небо в очах" про порятунок дітей Ізраїлю.

Фрагментом "Зачарована прем'єра" з нового оповідання поділився Ігор Померанський.

 Письменниця Хелена Щира (Олена Дика) викликала хвилю захоплення, спробувавши себе в жанрі гумористичного оповідання. Її  "Люди і звірі"  викликали не лише сміх, а і бурхливі аплодисменти.

 Знову насолодилися художнім читанням (справжній театр) Олександра Мартиненка. Новела " Шлюб по-іудейськи" з четвертої книги Г.Тайчера "Емігрант", як і попередня, вразила своєю майстерністю, акторськими знахідками читця . (Всі 4 книги видавалися у Чернівцях - в оригіналі і в перекладах на українську, англійську, іспанську мови. Художнє оформлення, дизайн і верстка Р. Рязанової. Озвучання українською мовою - Олександр Мартиненко. Можна слухати за посиланнями https://drive.google.com/.../1FQFOr-U_M8K1Gyj7r...
Васкан
 А святковий настрій до всього  створювали і вітання від наших гостей, їх щира реакція, співпереживання і співрадість та гучні аплодисменти кожному автору. 

Зворушливим стало вітання від  письменниці Інни Гончар з Новодністровська, нашої вірної подруги і неодноразової гості "Дебюту", отримане саме під час зустрічі : 
"Книги, обійми, квіти, 
Світло, автограф, фото. 
Осінь прощанням в літо, 
Аркуш, портрети, ноти. 
Купол, гітара, пісня, 
Струни, вітання, спомин, 
Зустрічі, небо, дійсність, 
Крапки, тире і коми. 
Ду́ші, натхнення, слово, 
Букви, рядочки, сила, 
Вечір, зоря, обнова, 
Серце, дебют і крила."
  
 З вдячністю приймали вітання від наших постійних відвідувачів, які всі ці роки пройшли разом з нами. Особливо приємно, коли це люди - фахівці високого рангу з інших сфер діяльності, проте роблять великий внесок у розвиток краєзнавства, додаючи власні дослідження.
 Сергій Миколайович Сторожук відновлює, корегує, доповнює історію міської клінічної лікарні та пам'ятника Харита в тому числі. Не оминає цікавих сюжетів і небайдужий об'єктив його камери. Сподіваємося, що наступний 10-й рік стане роком безпосередньої участі Сергія Миколайовича у "Дебюті. Це обопільне бажання.
Під чарівний спів Діни Канюченко-Пугачової (авторська пісня"Давайте знову будемо на Ви") взяли старт у новий 10-й рік творчості під куполом "Дебют".


Дякуємо за фото Анастасії Невельській, Раїсі Рязановій.















Немає коментарів:

Дописати коментар