субота, 1 лютого 2025 р.

Така тепла січнева зустріч у "Дебюті"

 

  Перша зустріч у цьому році вкотре довела, наскільки бажаними є наші щомісячні  зібрання в «Дебюті». Можливо, проміжок часу, який відділяє нас від попередньої зустрічі теж мав свій вплив, хоча був довшим всього на тиждень.  Проте радість, з якою зустрічали друзі один одного була набагато сильшою. Не втомлююсь повторювати, що ця атмосфера, яку створюють «Дебютівці», просто магічна. Мабуть тому тут постійно відчуваємо об’єднавчу силу  Магічного Куполу. Так було і цього разу. Не фантазуватиму, просто поділюся і ви переконаєтеся. Ще від часу зустрічі з Валентиною Мацерук з приводу виходу її другої книги «…Бо так звучить моє серце»  вірш «Меланхолійний вальс», який ввійшов до поетичної збірки відразу відгукнувся у співочих душах. Першою свою пісню на слова поезії показала нам Валентина Андріївна Чолкан на «Невипадкових зустрічах». Але глибоко запали  вони і в душу Діни Канюченко-Пугачової. І саме на січневій цьогорічній нашій зустрічі так склалися зорі, що ми знову почули вірші Валентини Мацерук, прочитані Людмилою Чередарик. ("Бажання", "Зима ще тільки починалась" та переклад вірша Раїси Рязанової "Картатий плед", в оригіналі - "Зимнеее солнце...")

У нинішній ситуації – це прекрасний  привід зустрічатися з Людмилою, яка «благословляла» становлення нашого клубу і через роки влилась до числа його учасників. І вірші Валентини стають ближчими, коли звучать з голосу для всіх «тут і зараз». І саме до цієї ж зустрічі у Діни Канюченко-Пугачової остаточно сформувалася пісня 

   Запис, який вже звучить зі сторінки  Відділ краєзнавства Чернівецької ОУНБ ім. Михайла Івасюка  https://www.facebook.com/share/v/12LhQbMKcfp/?mibextid=wwXIfr  

збирає  схвалення і аплодисменти. Як же нам всім приємно від таких оцінок, які підкреслюють доцільність і затребуваність  творчості «Дебютівців».

А далі Купол ще не раз викликав спорідненість тем  у творах учасників. Варто було Сергію  Гакману озвучити власні пригоди «на пероні» у етюді «Перш за все – пильність», як Ірина Горбачевська

підхопила власним  авторським текстом «Ретро ту-ту». Про неповторну акторську манеру виконання ненаписаного тексту  Ірини вже неодноразово говорилося. Але про цікаве і оригінальне варто повторювати.

  А далі споріднені теми про друзів-подруг звучали у оповіданнях Діни  «Крамничка з несподіванками» і Наталії Гриценко «Подруга».


 Звісно, це абсолютно різні за сюжетами  твори, але чомусь вони прозвучали саме  «тут і зараз». А авторське читання – це особливе задоволення, коли автор  особисто виступає актором художнього читання з відповідними акцентами і власними емоціями. А зважаючи на те, що саме 29 січня розпочинається Рік Змії за китайським календарем, то і тема «зміїних здібностей», притаманних жінкам (комусь безстрашністю, комусь мудрістю, комусь вмінням вислизнути з прикрих ситуацій, комусь – вжалити…)  також була присутньою в текстах.  То ж і не дивно, що фрагмент за назвою «Поня»  з роману-фентезі  від Олександра Мартиненка торкнувся і цієї особливості загадкової  жіночої  душі.

 Галина Мрихіна все частіше показує нам свою  перекладацьку майстерність. Цього разу вона подарувала нам український переклад оповідання Ф. Іскандера  «Мій дядя найчесніших правил» та переклад на українську мову вірша Раїси Рязанової «Навіщо ж я так подорослішала, мамо?»

А сама Раїса Рязанова не лише прочитала власну поезію «Очікування свята – час сподівань і чудес», « Що розповісти  онукам  про наш час», « Я пам’ятаю все – і нічого не пам’ятаю», «Я хочу написати свою формулу щастя», а і показала нову дитячу книжку, яку оформила, як художниця. І ця грань творчості нам цікава, бо знову підтверджує постулат «Талановита людина – талановита в усьому».

   

Поетичну сторінку  продовжила Ольга Васкан також віршами для дітей.


Зачитала і вірші, написані у січні : "Душа -тонка стеблинка", "Магія", "Сідає день".Та найбільше вразила останнім, про який   сказала: "вірш, що  відкрив мені себе саму".Адже він однаково змістовно читається від початку до кінця і в звортному  порядку :  від кінця до початку. ( Текст - в групі "Дебют-Читання")

 А Олена Дика повернула нас до часів, коли сама вперше наважилася завітати до "Дебюту".  "Група підтримки", вони ж герої її оповідання-спогадів і сьогодні поряд з авторкою. Саме ці її колеги сприяли тому, що на  Чернівецькому  літературному небосхилі засяяло ім'я  нової письменниці, Хелени Щирої, у якої на сьогоднішній день вийшло з друку вже 2 книги і написано  достатньо нових оповідань. То ж чекаємо на   3-ю.  

 Не дивно, що емоції, настрій, атмосферу, щільно заповнену талановитими текстами, у якій  вже не вистачало часу, навіть, на репліки, лише на аплодисменти, намагалися зафіксувати всі на свої гаджети.  А тексти, прочитані на зустрічі  викладатимемо в групі "Дебют-Читання". Знайомтеся, коментуйте, діліться враженнями!

Ольга Серебріян і Сергій Гакман


Юрій Грунтковський і Корнелій Волошин
Галина Мрихіна


Юлія Боганюк
Ще використано фото Раїси Рязанової.