Сьогодні непросто знайти нову інформацію про ювіляра. Але тепле, душевне, щире слово спогадів актуальне і доречне завжди. Адже його не забувають чернівчани- науковці, письменники, краєзнавці. Бо щороку з нагоди дат життя обертаємо свій погляд до постаті, що, незаперечно, є великою. Великою своїм талантом жити мудро, творити глибоко, фахово, відповідально.
Часто до фундаментальних напрацювань вченого ми звертаємося, навіть, не замислюючись, скільки знань, виважених аналітичних думок, копіткої дослідницької багатогодинної праці вкладено у текст. Скажімо, чи багато з нас знає, що до видань УРЕ, "Історії міст і сіл України" до тому по нашій області , книги, до якої дуже велике число звертань, також долучився Олекса Стратонович , як автор статей та редактор. Невеликий приклад, але красномовний, що свідчить і про рівень інтелекту, і рівень скромності. Бо не намагався бути "на трибунах", але щоденною працею закладав підвалини інтелектуального потенціалу сучасників, працював на майбутнє. Звертаються науковці, краєзнавці, митці і до авторського доробку, і до зібраних у приватній бібліотеці видань, що сьогодні вже стали бібліографічно-рідкісними.
Я не називатиму найвизначніші його роботи - про них: книги, окремі публікації вже є відповідні дослідження; про посади, займані впродовж життя, про зустрічі з Олексою Стратоновичем, та, навіть, про певні цікаві сторінки біографії - є і в публікаціях преси, та і в постах "Магії Буковини".( http://magiabukoviny.blogspot.com/2016/09/blog-post_15.html
І все ж варто в день його сотого дня народження підкреслити вагомість постаті науковця. Цей ювілей позначений, як визначна подія у Календарях знаменних дат, інших документах далеко поза межами Буковини від західного до східного кордонів країни. Для прикладу: Ужгородська обласна бібліотека ( http://www.biblioteka.uz.ua/content/files/2020); Запорізька школа (: http://school19.zp.ua/literaturni-ta-mystetski-daty-2021-roku/); Харківський технічний ліцей (http://lyceum173.edu.kh.ua/biblioteka/kalendar_pamyatnih_dat_i_podij/) та ін.
Без надмірного пафосу хочеться звернутися до теплих щирих спогадів авторитетних чернівчан. Негучні прості слова, сказані від душі і з великою повагою, слова, яким віриш. Адже серед них є і учні, і колеги Олекси Стратоновича, люди, що мали можливість особисто з ним спілкуватися. Найперше, хочеться звернутися до вдячних спогадів Михайла Григоровича Івасюка, чиє ім'я носить наша бібліотека. Адже саме завдяки Олексі Стратоновичу у житті родини майбутнього письменника відбулися доленосні зміни.
Надії Денисівни Бабич
" Я багато чим завдячую Олексі Стратоновичу …Я мала велике щастя мешкати з Олексою Стратоновичем в одному під’їзді будинку Це великий вчений, ходяча енциклопедія! Не було такого питання, про яке не можна було б довідатися в Олекси Стратоновича. З будь-якої галузі знань і взагалі з інтелектуальних надбань людства. Я кажу без найменшої гіперболи, що це була дивовижна людина... Таких людей я більше не зустрічала…"
" Знав Олексу від першого курсу: я вступив на філологічний факультет 1954 року, а Олекса тоді вже працював... Він прожив тяжке життя, але водночас дуже цікаве, змістовне, надзвичайно корисне для громади, не тільки Чернівців, України, але і наших сусідів. Олекса Романець – видатний знавець україно-молдавсько-румунських фольклорних літературних зв’язків. У ньому поєдналося знання цих культур з блискучим знанням літератур, мов, народної творчості, адже батько його був українцем, а мати молдаванкою... У філологічній науці дуже важко зробити якісь відкриття: Олекса ж встановив час написання пісні «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш…», ґрунтовно довів, що збірник «Запорожская старовина» не є «фальсифікатом» тощо…"
Ігоря Григоровича БуркутаКоли був зовсім молодим викладачем, мені поталанило кілька років попрацювати з Олексою Стратоновичем в одному кабінеті. І я побачив, як працюють справжні науковці. До того я й не уявляв, що стільки можна працювати, стільки знати! В педагогіці є один ефективний метод – власний приклад. Приклад Романця дозволив нам, молодим науковцям, стати тим, ким ми врешті-решт стали.
Чесні і різні спогади про науковця, про людину. Але всі - надзвичайно вдячні.
І ще згадаю один, на мій погляд, досить виразний. При відкритті меморіальної дошки на будинку, де 10 років мешкав Почесний громадянин Чернівців.
Володимир Старик, Голова громадської організації "Український народний дім в Чернівцях" промовив: " Насправді у нас був один краєзнавець – це Олекса Романець."
Враховуючи саме цю грань наукового таланту вченого, обласна краєзнавча премія носить ім'я Олекси Романця. Заснована у 2010 році вона щороку вручається за розвиток краєзнавства та збереження культурної спадщини Буковини. Приємно, що саме у відділі краєзнавства працює 3 лауреати цієї престижної премії. А це означає, що робота з популяризації краєзнавчої літератури, діяльності Олекси Стратоновича та його бібліотеки продовжується..
.
Немає коментарів:
Дописати коментар