вівторок, 5 квітня 2022 р.

Не "русская" вулиця Руська


 Полеміка, що розгорнулася навколо зміни назв вулиць у Чернівцях відкрила одну не надто приємну проблему. Далеко не всім чернівчанам притаманно вивчити питання, яке їм недостатньо зрозуміле. Таким лакмусовим папірцем стали пропозиції перейменувати вулицю Руську. Причому, у певної частини виникла конкретна пропозиція змінити назву на "Українська", навіть, не зауважуючи що вулиця "Українська " вже існує, окрім того,  ці дві вулиці перетинаються.
У чому ж нонсенс таких намірів? У тому, що назва "Руська" не повинна перекладатися, тим паче на "русскую". 
 Дослідники історії міста  вже пояснили, що назва вулиці зумовлена тим, що на ній у 1820 році споруджено "Русько-католицьку парафіяльну церкву", і створюючи класичну структуру  міста навколо площі, ще з 1816 року проходили обговорення назви вулиці.  ( Р.Ф.Кайндль "Історія Чернівців  від найдавніших часів до сьогодення", М.Никирса "Чернівці. Документальні нариси з історії вулиць і площ"  і ін.)
фото з Міськмедіаархів
 "Вулиця під прямим кутом  відійшла від площі на схід та отримала  вдале завершення  осьової перспективи значною громадською  спорудою- церквою". Церква ж, у свою чергу, збудована у стилі українського бароко сприймалася суто, як українська  (руська, русинська). Володимр Залозецький у своїй статті "Церковця при Руській вулиці" (газета "Час", 1929-28.03) також  стверджує : "І в честь цієї церковці, в честь руської церкви названо вулицю Руською". (А практика називати вулиці згідно етнічних груп населення  у Чернівцях уже існувала в місті  - вулиці Єврейська, Вірменська)
.

фото з колекції М.Салагора .

                                                                 Фото 1900 р. З колекції Туркевича Е.
 Хто ж такі русини  і чи мають стосунок до Росії? 
Русини, як зазначає Вікіпедія - це назва українців до ХІХ століття , ентонім українського народу. 
 Глибоке дослідження про русинів знайдете у монографії Ігоря Буркута "Русинство: минуле і сучасне", у книзі Кайндля Р.Ф, Манастирського О. "Русини на Буковині" .

  Окремо додам, що назва вулиці "Руська" - типова для міст  західного регіону України. Вони є у Кам'янці-Подільському,  Калуші, Луцьку, Львові,Тернополі, Рівному, Стрию, Ужгороді.






 



1 коментар:

  1. "ентонім українського народу"? :)))
    https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D1%83%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B8_(%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D1%96%D1%87%D0%BD%D0%B0_%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%BF%D0%B0)

    ВідповістиВидалити