неділя, 5 червня 2022 р.

Чернівецькі готелі . Ретро-мандрівка-2.



У одній із публікацій , а саме "Чернівці гостинні. Чернівці готельні" я зазначала: " Не знайшла інформації про декілька готелів («Goldenes Lamm» («Золоте руно»), "Золота рибка", "Галичина" та ін)" та запрошувала знавців - істориків, краєзнавців додавати до наявних відомостей нової інформації,щоб заповнити прогалини у вивченні історії нашого міста. Відтоді ця тема насправді збагатилася матеріалами від Тетяни Дугаєвої та Едуарда Туркевича. Додав світлини з написом готелю "Національ" Станіслав Дутка. А ми отримуємо доповнений готельний маршрут.

У публікації ЧЕРНІВЕЦЬКІ СИМВОЛИ: від знаків на будинках до скульптури в архітектурі.(Тетяна Дугаєва.Чернівці – наше натхнення! "Версії", 17 квітня, 2002 рік) знаходимо уточнення про готель "Під золотою рибкою"



Вивіску ресторану «Під золотою рибкою» («Zum goldenen Fisch») бачимо й на кількох поштівках тої пори з видом на будинок № 24, що на вулиці, яка в давні часи називалася Ратушною (тепер вулиця Головна, 52).

За повір’ям золота рибка вважалася символом, який крім ранньохристиянської сакральності має багато значень. Скажімо, риба-талісман може притягувати удачу, підтримувати в небезпечній ситуації, зміцнювати здоров'я і добробут, дарувати спокій... Золота ж рибка виступає емблемою справедливості та відплати за заслуги.

Про цей та інші готель писали чернівецькі газети того часу та подавали списки прізвищ гостей міста, які там зупинилися. Були повідомлення й іншого плану, з яких дізнаємося про нічні пригоди в ресторанах і зокрема про бійку в «Золотій рибці» ("Bukowina" 1865, 21 червня). А у квітні 1866-го цей часопис розповідав про те, що на подвір’ї «Золотої рибки» знайшли «немовля 5-6 тижнів, гарненького маленького хлопчика... і доправили до пологового будинку». У Чернівцях вже давно немає того ресторану і його вивіски з золотою рибкою.



Під золотим ягням

На початку вулиці Ратушної були й інші будинки з символічними назвами та знаками: поруч із «Золотою грушкою», під №8 (з виходом на Lilliengasse, тепер вул. Івана Франка) був ще один готель, який називався «Під золотим ягням» ("Zum Goldenen Lamm”). Відомо, що ягня є символом лагідної доброти й, як відомо, традиційно пов’язаний з алегоричним зображенням Христа.


Національ





На вході в будівлю та вул. Толстого, 2 на підлозі зберігся напис ( фото С.Дутки)

Гострий кут


Дякую пану Едуарду Туркевичу, який люб'язно доповнив згадку про готелі "Гострий кут" та "Буковина" достатньою інформацією: "Готель "Гострий кут" (належав родині Beck). Праворуч видніється колишня Крайова управа, нині корпус університету (споруджена в 1871-1873 роках під керівництвом старшого будівельного радника Антона Павловського, архітектори фон Глаубіц та Ґустав Фрітш). Будівля ще триповерхова. Фото ≈ 1900 року.

Буковина



Bahnhofstrasse - Strada Brateanu - Вулиця Хотинська до 1962 - Вулиця Гагаріна.
Ліворуч на розі - готель "Bukowina" (споруджений в 1898 році).
Фото початку 20 століття.
На мапі 1911 року будівля помічена, як готель. Дивно, що на світлині реклама на балконі, а не на фасаді.
Навпроти, по діагоналі, був готель "Galicia".



Щиро дякую всім за цінну інформацію, яка збагачує нас знаннями про рідне місто.
Продовжуймо відкривати неймовірно цікаву історію Чернівців!

Немає коментарів:

Дописати коментар