Ні, це не снобізм - в усьому і усіх шукати дотичність до Чернівців. Це магія і унікальність нашого міста, це- краєзнавство! Чернівці на перехресті шляхів і епох створили навколо себе фантастично цікаву ауру. Наповнені манерами і інтелектом попередніх епох, намагання не втратити шарм у 20-му сторіччі і сподіваннями на розвиток в європейському ареалі - сьогодні. А якщо пофантазувати і уявити, що відома кінорежисерка Кіра Муратова точно змогла би створити неймовірний фільм про Чернівці... Чому саме вона? Але про це дещо пізніше.
Чим цікаве краєзнавство? - Безкінечністю процесу доповнення і заповнення сторінок історії. Можна безкінечно відкривати для себе нові і нові факти, події, імена. Для Буковини показовим є такий факт, про який говорить політолог Сергій Гакман, розповідаючи історію свого роду: "Моя бабуся прожила у 5-ти країнах, жодного разу не залишаючи свого села". А от на терени Буковини потрапляли надзвичайно цікаві історичні постаті, завдячуючи змінам у державній приналежності краю. І про це сьогодні можна прочитати у різних друкованих та електронних джерелах.
Про когось ми вже чули-читали-знаємо, а про когось, - трохи менше. Деякі факти відкриваємо для себе вперше, завдяки небайдужим до історії краю пошуковцям. Спогади, публікації і краєзнавців, і авторів, і просто буковинців, зацікавлених окремою сферою діяльності, які знаходять близьку своїм інтересам інформацію. Всі ці цікаві факти стають надбанням сучасників. Наприклад, Еміль Крупник розширив інформаційне поле про перебування у Чернівцях Петра Лещенка,
Ми вже достатньо знаємо про перебування у Чернівцях у якості лікаря Михайла Булгакова .Про це свідчить і меморіальна дошка на стінах одного з корпусів обласної лікарні ( тоді Госпіталю).
У своїх записниках Булгаков вказував, що Чернівці йому сподобалися і що він любив прогулюватися ними. Одного разу він навіть побував зі своїм приятелем на березі річки Прут і на території митрополичої резиденції. Пізніше письменник описав ці події в своїх мемуарах «Записки юного лікаря». Джерела:1).http://mavex-edicina.cv.ua/ua/specialnews?lid=946189; 2). Юсов В. Булгаков на Буковине : ист. эссе / В. Юсов, З. Юсова. - Хотин : 2006. 3.) БабухВ., Бабух Т. Буковинська Одіссея історичних знаменитостей.-Чернівці: Місто-2012
Так само відомо про участь в боях, поранення і лікування на наших теренах Василя Чапаєва.
В одному із друкованих посилань ( Бабух В., Бабух Т. Буковинська Одіссея історичних знаменитостей) автори вказують на достовірні документи: " Перебування Чапаєва на Буковині є незаперечним фактом. Це підтверджує віднайдений недавно архів Бєлгорайського полку, в якому служив Василь Іванович.... На щастя збереглися фотографії, зроблені в Буковинських Карпатах". Навіть ряд поранень та нагороду герой Першої світової війни отримав за бої в наших краях. Про лікування його в тогочасних медпункатах також є спогади, але вказують на різні, діаметрально протилежні населені пункти: одне із сіл на Путильщині, а у іншому випадку - йдеться про Хотинщину. А найдостовірніше - в Чернівецькому госпіталі.( Так що краєзнавйям є що вивчати далі). А ще факт лікування В.Чапаєва зафіксовано, навіть, у живопису. Полотно роботи Бориса Купнєвського і сьогодні знаходиться у Чернівецькій обласній медичній бібліотеці.
Раніше йому виділили кімнату в гуртожитку ЧДУ, де він не міг проживати в зв’язку з переїздом матері та дружини на Буковину. На жаль, молодший Єсенін так і не перебрався до помешкання на вулиці Університетській, його арештували". (Степан Карачко, краєзнавець chernovstepan@mail.ru http://bukovynaonline.com/syn-esenina-u-chernivtsyah/
І повертаємося до Новоселицького кордону. Продовжуючи вивчати історію свого народу, автор вже 5-ти книг Софія Березіна додає до відомих фактів і нові. І ми скоро так само поважно говоритимемо нашим гостям: "А знаєте, на Буковині свого часу перебували?.."
Поет Саша Чорний ( Олександр Глікберг)
Дуже цікаві, варті уваги і додаткових пошуків є публікації Сергія Воронцова щодо перебування на Буковині тітки Володимира Набокова.
Що привело Єлизавету Вітгенштейн з доньками в наш край? Які враження справили Чернівці на титулових осіб- про це в матеріалах: Воронцов С. Чернівці, Набоков, сюжети мелодрам//Свобода слова-2004-19.02 (№8) та История Czernowitz Сестри Набокова врятувалися на Буковині https://grafvoron1.livejournal.com/4212.html А наштовхнув на ознайомлення з цими публікаціями та спонукав немало "помандрувати" інтернетпростором саме сам Сергій Воронцов нещодавнім постом на власній сторінці фейсбука. Ну, і трохи біографічних довідок про родинні зв'язки: Набоков Володимир - онук Дмитра Набокова ( Д.М. Набоков -російський державний діяч, сенатор, член Державної Ради, міністр юстиції, дід письменника В.Набокова. Єлизавета Дмитрівна -донька Д.М. Набокова. В першому шлюбі з князем Генріхом Федоровичем Сайн-Вітгенштейном Берлебургським ( Інша транскрипція -Heinrich Gottfried Chlodwig - Хейнріх Готтфрід Хлодвіг (Генріх Федорович) Сайн-Віттгенстеін ( http://www.d-e-zimmer.de/NabokovFamilyWeb/nfw01/nfw01_016.htm), онуком відомого військового діяча Петра Християновича Вітгенштейна, власника маєтку Кам'янка у нинішньому Придністров'ї. От саме близькість до Буковини і зумовило (вже вдову Генріха Вітгенштайна) емігрувати до тогочасної Румунії. І про це свідчать архівні документи: "...Оскільки зараз я влаштувала своїх менших дітей в місцеві навчальні заклади, мені здається неможливим повернення в найближчому майбутньому в наш маєток "Каменка", звертаюся до вас з проханням дозволити мені та моїй родині перебувати у Чернівцях" ( Княгиня Єлизавета де Саджу і Вітгенштейн.Чернівці, 16 жовтня 1920 р. Йозефгасе,16 ( нині вул. Українська, 44).
І завершуючи, далеко не повний екскурс, знову повернуся до імені Кіри Муратової.
Бо з Чернівцями пов'язане ім'я її матері -Скурту Наталії.
Дуже цікаво!!Дякую!!!!
ВідповістиВидалитиОчень интересно,большое спасибо,рассказывайте еще и еще.
ВідповістиВидалити