четвер, 13 липня 2023 р.

У Чернівцях шовк ? Так, шовк!

 


Поділяю думку, що випадковостей, як таких, у житті  не буває. Все, що трапляється зненацька -  це алгоритм, добре підготовлений  кимось вищим. Так склався пазл про шовківництво у Чернівцях. Один читацький запит, пошук у друкованих  (скажу, дуже нечисленних) джерелах, допомога краєзнавців  і ми маємо логічно структурований ланцюжок. Не претендуючи на науковість: для цього необхідно звертатися до архівних документів, але за суто бібліотечними  матеріалами  "картинка" вималювалась, але ще є простір для дослідників.

( Загальний вигляд вулиці. Фото утаємниченої краєзнавиці Básenika Czernowitz)
  Більшість чернівчан знає, що у Чернівцях була вулиця Шовковична і де вона знаходилася. Але про виробництво шовку у нашому місті  відомо, гадаю,  не всім. Отже - "до джерел": якщо шовковичні дерева тут росли, значить вони комусь були потрібні. 

Колись у давнину, ще до того, як сучасна вулиця Кафедральна мала назву Kathedralgasse, її називали Шовковичною. У 18 та на початку 19 сторіччя на місці Кафедрального собору були зарослі, а пізніше там був висаджений шовковичний сад, де вирощували шовкопрядів. Звідси найдавніша назва вулиці – Шовковична.  Ця невеличка вулиця починається від Соборної площі, перетинає Головну і збігає до вул. Кобилянської.

 Видатний буковинознавець, історик, етнограф Раймунд Фрідріх Кайндль зафіксував цей зв'язок у своїй книзі  "Історія Чернівців", виданій у 1908 р. З його свідчень ми знаємо, що на початку ХІХ століття нинішній центр нашого міста був болотистим і залісненим. 
«Згідно з усними переказами, сотню років тому в районі кафедрального собору полювали на диких качок»
- " Місцевість довкола кафедральної церкви теж була у 1787 році ще пустирем, зайнята у більшій частині "шовковичним садом". Скоріш за все, кафедральну церкву згадано на момент написання книги для орієнтування на місцевості, бо на вказаний рік її ще не було.
 "З Дров’яної площі йшли Шовковичною (нині Кафедральною) вулицею, яка нагадувала про колишній шовковичний сад, на Горішню Панську (вже в 1799 році «Панська») - Р.Ф.Кайндль.
 
(1889-1900. Фото из фондів Австрійської національної бібліотеки.)
   Коли ця вулиця розбудовувалася, тривалий час територія була  незайманою.- пише І.Н. Снігур.  Тут росли могутні шовковичні дерева - деякі підприємливі  чернівчани, опанувавши виробництво шовкових ниток, розводили шовкопрядів і доглядали за насадженнями.      (Снігур І.Н.Чернівці і чернівчани)
 Про це йдеться і у Вікіпедії: "Наприкінці 18 ст. для виготовлення   шовку  до Чернівців завезли  шовкопряда, який тут прижився, а для його розведення потрібні були шовковичні дерева. Тоді в місті почали масове насадження цих дерев. Виробництво шовку швидко розвивалось. .  https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%83%D0%BB%D0%B8%D1%86%D1%8F_%D0%9E%D0%BB%D1%8C%D0%B3%D0%B8_%D0%9A%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D1%8F%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%BE%D1%97_(%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%BD%D1%96%D0%B2%D1%86%D1%96







Розглядаючи старовинні фото, зокрема і в книзі "Вітання з Чернівців. Вулиці, площі та містяни на старовинних поштівках" (з колекції М.Салагора) бачимо велику кількість дерев  навколо собору. Ймовірно, були там і шовковичні.


  А ми за описом краєзнавців мандруємо сучасною вулицею.  Сьогодні на ній ростуть каштани  і цьогоріч висаджені дуби. 














Сучасна вулиця Кафедральна. Фото Г.Пелепюк-Мрихіної
 У пошуках цеху (фабрики, ательє), де виготовляли шовк, зупиняємося на вже забудованій  тодішній Панській  і...
Зовсім поряд, а точніше, навпроти Кафедрального Собору знаходимо  місце, де й знаходилась  шовкова "індустрія". Є кілька згадок про це.  
 Фрідріх Раймунд Кайндль зафіксував це так  : "мабуть, вже за Енценберга, але певніше  на початку ХІХ ст. була спроба виробництва шовку в Чернівцях. Якийсь Танасій  Козак, що прибув разом із своєю сім’єю у 1801 році,  поселився як виробник шовку і садівник та виробив  у 1803 році дванадцять ока шовку, кожна вартістю  12 фл. Але  оскільки він потрапив у конфлікт зі своїм партнером Георгієм Христовичем, підприємство, мабуть, розвалилося. Вирощування шовкопрядів підтримувалося завдяки існуючому тоді шовковичному саду. Пізніші спроби  були, здається, ще  менш щасливими.  На цю ж працю Р.Ф.Кайндля посилається і  Сидор Б.Й. Промисловість Північної Буковини в кінці ХVІІІ –  на початку ХІХ ст.// Минуле і сучасне Північної Буковини– 1973 – №2. 
  А історик Йоган Полєк, посилаючись на Р.Ф.Кайндля  у своїй  книзі "Die Bukowina zu Anfang des Jahres"  ("Буковина на початку року") теж  пише :" у Чернівцях з 1803 р. діяло невелике шовкове підприємство, яке випускало 12 ок* натурального шовку на рік". * Ок - міра ваги, що відповідає 1,28 кг.  Тобто трохи більше 15 кг шовку - такою була потужність виробництва.
Отже, розведення шовкопряда і виготовлення шовку у Чернівцях доведено. А от уточнення від краєзнавців щодо будинку    таки хотілося б, беручи до уваги, що нумерація  будинків на Панській була орієнтовно започаткована 1784 р. і була досить умовною. Окрім того з часом була  змінена в зв'язку з новобудовами та певною розбіжністю в джерелах.   Іван Назарович Снігур  у своїй книзі "Чернівці і чернівчани": "Будинок № 33. У свій час він був найбільшим одноповерховим  будинком.  В будівлі  колись розводили  шовкопряд і змотували перші нитки з коконів  у клубочки."  У іншому джерелі з доробку  І.Снігура йдеться  дещо інакше : у добірці публікацій "Мандруючи Панською вулицею"  пише : "Сучасний  будинок по вулиці Кобилянської № 35  до 1928 року мав  номер 33. Це чотириповерхова  приваблива споруда, зведена на початку ХХ століття. Хто був першим її господарем, поки з'ясувати не вдалося". І далі жодних натяків про виробництво шовку саме тут. 
 До речі, зазначу, що не всі, навіть авторитетні  краєзнавці у своїх інтерв'ю і публікаціях, посилаючись на нумерацію будинків на вул Кобилянської                (Панської) вказують до якого періоду відносяться ці відомості. Далі ці  напрацювання використовуються  наступниками і тиражуються.  Тому й виникає різночитання.  Приміром, дослідниця Ірина Пустельникова також вказує, що будинок із сучасним номером № 33 збудований у 1940 р. за проектом архітектора Г.Крянге. 

  Бажання переконатися  і цікавість привели мене до внутрішніх дворів обох будинків, розпитувала і власників сучасних закладів .

будинок №33

будинок № 35

і чомусь, здається, що прибудови у внутрішньому дворі  сучасного №33  могли би бути перебудованими, оновленими на місці майстерень. Особливо, керуючись інформацією про первісний одноповерховий будинок. Хоча справедливості заради, пошлюся на свідчення В.Копельницького, власника крамниці "Буковинський сувенір", який розповів, що у дворі будинку № 35 був окремий флігель, який на сьогодні не зберігся, а сусідній дім був збудований в румунський період, як одноповерховий.

 Шукаємо далі? Нехай місто розкриває свої секрети. Місто  казкове, загадкове і трохи містичне.

  За поштовх до пошуків дякуємо Світлані Степанівні Руденко-Костишиній та  за надані фото Галині Мрихиній.













Немає коментарів:

Дописати коментар